BORODIN

Borodin 1833'te St. Petersburg'da dünyaya geldi. Kendilerini özellikle Rus müziği yapmaya adamış bestecilerden oluşan "Beşli" topluluğunun üyelerindendi. Hayatını kimyager olarak kazanan Aleksandır Porfireviç Borodin bir kölenin çocuğu olmasına rağmen prens tarafından evlat edinilerek kütüğüne geçirildi. Piyano dersleri de dahil olmak üzere iyi bir eğitim almış olsa da uzmanlaştığı alan müzik değil, kimya oldu. Mili Balakirev'den beste ile ilgili gerçek anlamda dersler almaya başladığında yıl 1863 idi.

1869'da, Balakirev Borodin'in ilk senfonisini şef olarak yönetti. Aynı sene Borodin ikinci senfonisine başladı. Bu eser gala gecesinde dinleyenlerde düş kırıklığı yaratıp, başarısız bulunsa da ünlü besteci Franz Liszt 1880 yılında Almanya'da bir başka sürümününü sunduğunda Borodin Rusya dışında ün kazanmış oldu.

Prens Igor ve Polovtsiya Dansları

Yine 1869'da Borodin kimilerince en önemli eseri olarak değerlendirilen operası "Prens Igor" üzerinde çalışmaya başladı. Bu çalışma sıklıkla ayrı bir eser olarak da sunulan, bu şekliyle en ünlü bestesi olan "Polovtsiya Dansları"nı da içeriyor. Borodin, kimya alanındaki ağır iş yükünün yanında bestesine zaman ayıramadı, operasını tamamlayamadan hayata veda etti. Ölümünün ardından çalışmayı tamamlamak görevini Nikolay Rimsky-Korsakov ve Aleksandır Glazunov üstlendi.
Hünerli bir besteci olarak nam salmasında rağmen Borodin hayatını başından sonuna kimyager olarak kazandı. Kimya sahasında da, özellikle aldehitler ile ilgili emekleri ona büyük saygı kazandırdı. Sonuç olarak, Borodin müzikal anlamda çağdaşı pek çok besteci kadar üretken olmadı. Yine de ortaya koyduğu önemli eserler isminin klasik müzik tarihinde unutulmazlar arasında yer almasını sağladı. Bunlar arasında tanınmış senfonik şiir "Orta Asya Bozkırlarında", iki yaylı dörtlüsü, az sayıda şarkı ve piyano eserleri sayılabilir. Üçüncü bir senfoniye de başlayan Borodin 27 Şubat 1887'de 54 yaşında hayata gözlerini yumduğunda daha sonra iki bölümünü yine Glazunov'un bitireceği bu eserini de noksan bırakmıştı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !