MODEST MUSSORGSKY

Modest Mussorgsky, 21 Mart 1839'da Karevo'da dünyaya geldi. Annesinin verdiği piyano derslerinin ardından dokuz yaşına geldiğinde bir Field konçerto çalarak yeteneğini sergiledi. 1852'de St. Petersburg'daki Guards' Cadet School'a (Harp Okulu) kayıt oldu. Aynı yıl, armoni veya kompozisyon dersi almamış olmasına karşın bir opera yazmaya çalıştı. 1857'de Dargomizhsky ve Cui ile tanıştı. Onlar sayesinde de Balakirev ve Stasov ile... Üstün yeteneklere sahip bir besteci olan Mily Balakirev'i kendisine ders vermesi konusunda ikna etmeyi başardı. Ardından çeşitli şarkılar ve piyano sonatları besteledi.
Moskova Ziyareti

1858'de psikolojik bir rahatsızlık geçirdi ve ordudan ayrılmak zorunda kaldı. Bir sene sonra Moskova'ya yaptığı ziyaret, hayalgücünü ve enerjisini doruğa çıkarmış, yaratma gücünü ateşlemişti. Müziğini tanıtmaya ve yeteneğini geliştirmeye başlasa da her şey göründüğü kadar iyi değildi. Ruhsal sorunlarının bıraktığı iz henüz silinmemişti. 1861 yılının Mart ayında kölelerin serbest bırakılmasıyla, önündeki iki seneyi aile yerleşimleri konusunda yöneticilik yaparak geçirmek zorunda kaldı. Bu durum, Stasov ve Balakirev'in bekledikleri sonucun ortaya çıkmasını tümüyle engellemişti. Artık onlar Mussorgsky'nin bir ahmak olduğunu düşünüyorlardı.

Ama o beste yapmaya devam etti ve 1863-66 döneminde Salammbô operasının müzikleri üzerinde çalıştı. Bu işi de hiçbir zaman bitiremeyecekti... Kısa süre sonra İletişim Bakanlığı'ndan verilen görev doğrultusunda beş genç adamın kaldığı bir komünde yaşamaya başladı. Bu beş genç adam, ileri düzeyde sanat sohbetleri yapıyor, din, felsefe ve politika konularında aydınlık fikirler paylaşıyorlardı. 
Mussorgsky, 1865'te ilk ciddi alkol krizine girdi ve iki yıl sonra işten çıkarıldı. (Bu duruma yol açan ana etkenin, çok sevdiği annesinin aynı yıl gerçekleşen ölümü olduğu sanılıyor.)

"Çıplak Dağda Bir Gece"...

Rus besteci, 1867 yazını erkek kardeşinin Minkino'daki evinde geçirdi. Mussorgsky, yüzlerce yıl sonra bile müthiş bir beğeni ve saygıyla dinlenen, korkunun, acının, coşkunun, heyecanın ve onlarca yoğun duygunun bir arada yaşandığı ilk önemli orkestra çalışması olan "Night On The Bare Mountain"ı (Çıplak Dağda Bir Gece) bu evde yazdı.

Sonbaharda St. Petersburg'a döndü ve Balakirev - Stasov ikilisi gibi o da, Dargomizhsky'nin opera natüralizmiyle ilgili tecrübelerini ilgiyle takip etti. 1869 yılının başlarında yeniden hükümette hizmet görevi aldı. Ancak bu kez daha rahat ve oturmuş bir işi vardı. Bu dönemde Boris Godunov operasını tamamladı. 1872'de Mariinsky Tiyatrosu tarafından ikinci kez reddedilen opera, farklı yerlerde sergilenen başarılı performansların ardından komite tarafından kabul edildi ve 1874'ün Şubat ayında müthiş bir yapım ortaya çıktı.

"Bir Sergiden Tablolar..."

Bu sırada Mussorgsky, bir başka tarihi opera eseri olan Khovanschina üzerinde çalışmaya başladı. Ancak alkol sorunu, bu heyecan verici işin önünde büyük bir engeldi. Aşırı alkol, müthiş yeteneğin yaratıcı gücünü eritiyordu. Ancak yine de bu dönemde birkaç önemli işe imza attı. "Sunless and Songs and Dances of Death and The Pictures at an Exhibition" ("Ölümün Bulutları, Şarkıları ve Dansları ile Bir Sergiden Tablolar") adlı eser tek kelimeyle büyüleyiciydi. Arkadaşı Victor Hartmann'ın resimlerinden esinlenerek yazdığı bu çalışma, tüm zamanların en ünlü klasik müzik yapıtlarından biri olarak tarihe geçmiştir.

Ardından Gogol'un Sorochintsy Fair'ını baz alarak ürettiği fikirlerle oluşturduğu komedi operası, Khovanshchina ile yarışmaya başladı. Ne yazık ki Mussorgsky'nin ömrü, bu iki opera eserini de tamamlamasına yetmedi. 
Psikolojik Rahatsızlıklar ve Veda...

1878'in başlarında sorumluluk sahibi olduğu bir yaşamı sürüyordu. Bakanlıktaki yöneticisi, kontralto Darya Leonova ile çıkacağı üç aylık konser turu için izin vermişti. Ancak sonrasında olumsuz gelişmeler birbirini izledi. Hükümet işlerinden ayrılmaya zorlandığı 1880 yılının Ocak ayında Leonova, ona, kalacak ev ve iş imkanı sağladı. Ancak ona yük olmak, Mussorgsky için hiç de kolay değildi. 23 Şubat 1881'de bu nedenle ciddi bir psikolojik rahatsızlık yaşadı. Artık hiçbir şeyi kalmadığını, sokaklarda dilenecek duruma geldiğini düşünüyordu. Alkolik epilepsinin yol açtığı bu durum sonucunda büyük besteci hastaneye kaldırıldı ve bir ay sonra hayata gözlerini yumdu.

Mussorgsky, çok sayıda eserini tamamlayamadan yaşamını yitirmiştir. Onların yeniden düzenlenmesi ve yayınlanması işini Rimsky-Korsakov üstlenir. Boris Godunov da yeniden şekillendirip bazı parçalar ekleyerek Mussorgsky'nin eserlerini canlandırır. 

Birkaç yıl sonra bestecinin orijinal eskizlerine bakıldığında sanatının gerçek doğası ortaya çıkar. "Sanat için sanat" düşüncesini benimseyenlere tepkilidir... Ona göre sanat, hayata olabildiğince yakın olmalı, insanların tecrübelerinin iletişimine olanak sağlamalıdır.

Mussorgsky, nefes kesen eserleriyle Rus klasik müziğinin en büyük bestecilerinden biri olarak tarih sayfalarında yer almaktadır...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !